Pierwsza sesja logopedyczna – pytania i odpowiedzi
- W Przestrzeni - Instytut Rozwoju
- 15 sty 2023
- 1 minut(y) czytania
Czego można spodziewać się na pierwszej wizycie logopedycznej? Jak się do niej przygotować? Niezależnie od tego, z jakim problemem przychodzisz do specjalisty – warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do spotkania. A także, w czym może pomóc Ci logopeda. Podpowiadamy.

Pierwsze spotkanie z logopedą może odbyć się w gabinecie, a także w formie online. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń ze specjalistą. Podczas wizyty kluczowe jest przedstawienie wzajemnych oczekiwań.
W czym może pomóc logopeda?
Specjalista może pomóc osobom z problemami w mowie oraz komunikacji. Zajmuje się korektą wad wymowy (np. rotacyzm, seplenienie), zaburzeniami mowy (np. jąkanie) emisją głosu. Pracuje nad jakością mowy zaniedbanej, niechlujnej, niewyraźnej. Logopeda podczas wizyty ocenia stan i funkcje wędzidełka językowego, wędzidełek wargowych, pozycji spoczynkowej języka, połykania / przełykania i oddychania.

Jak przygotować się do spotkania?
Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie problemu, z jakim udajesz się do specjalisty. Podczas spotkania logopeda zada szereg pytań, przeprowadzi wywiad, dokona diagnozy. Dowiesz się, jak na czym będzie polegała współpraca, czego możesz oczekiwać, a także ile będzie trwać terapia. Otrzymasz zalecenia do samodzielnego wykonywania w domu. Najważniejsza jest szczera rozmowa i zdefiniowanie swoich potrzeb bądź potrzeb twojego dziecka.

Poznaj naszych logopedów
Magdalena Bronkowska - logopeda, terapeuta integracji sensorycznej (SI), terapeuta miofunkcjonalny. Przyjmuje dzieci i młodzież od 3 do 18 roku życia. Aurelia Wawrowska - logopeda, pedagog. Przyjmuje dorosłych i młodzież od 15 roku życia.
תגובות