Rozwój fizyczny dziecka to proces wieloetapowy i skomplikowany dlatego tak ważnym jest, aby dziecko niemalże od pierwszych dni swojego życia rozwijało umiejętności ruchowe adekwatnie do swojego wieku. Obecnie dziecko spędzające czas przed komputerem czy z telefonem bądź tabletem w ręku to niestety bardzo powszechny widok, niekoniecznie jednak korzystny dla dziecka i jego rozwoju, dlatego należy wypracować tzw. zdrowe nawyki spędzania wolnego czasu, które to kształtują u dzieci np. prawidłową postawę ciała, ćwiczą równowagę, rozwijają umiejętności manualne, stymulują rozwój mowy ale także budują pewność siebie wśród rówieśników.
Motoryka to ogólna sprawność fizyczna i ruchowa człowieka, jego zdolność do wykonywania działań mających związek z ruchem. Rozróżniamy dwa rodzaje motoryki: motoryka mała i motoryka duża.
Motoryka mała i jej znaczenie
Motoryka mała to nic innego jak sprawność dłoni i palców. Podczas wykonywania czynności, które leżą w obrębie motoryki małej rozwijają się podstawowe umiejętności takie, jak chwytanie, kontrolowanie ruchów palców, rąk czy poruszanie danym przedmiotem w celu wykonania założonej czynności. Ośrodek odpowiedzialny za mowę u człowieka leży w sąsiedztwie ośrodka, który odpowiada za precyzyjne ruchy rąk, to znaczy za motorykę małą. Stąd też motoryka mała ma wielkie znaczenie dla rozwoju mowy. Dziecko od najmłodszych lat ćwiczy motorykę małą poprzez np. chwytanie zabawek, trzymanie sztućców czy też zawiązywanie butów. My jako rodzice powinniśmy zadbać o to aby w życiu dziecka pojawiały się gry i zabaw, które to będą kształtowały motorykę małą co jest niezwykle istotne i rzutuje na dalsze życie naszych dzieci.
Jakie ćwiczenia rozwijają motorykę małą?
Układanie klocków;
Malowanie dużych obrazków np. na tablicach kredowych;
Układanie puzzli;
Lepienie z plasteliny/modeliny;
Zabawy sensoryczne;
Kolorowanie malowanek;
Wycinanie figurek;
Łączenie punktu „A” z punktem „B”;
Wykonywanie prostych prac konstrukcyjnych;
Malowanie farbami;
Sznurowanie butów itp.;
Samodzielne ubieranie się;
Przelewanie wody z pojemnika do pojemnika;
Pisanie;
Robienie korali.
Motoryka duża i jej znaczenie
Motoryka duża to z kolei ogólna aktywność ruchowa obejmująca ruchy angażujące całe ciało. Ćwiczenia dużej motoryki pozytywnie wpływają na rozwój koordynacji ruchowej czy też uczą dziecko prawidłowej postawy ciała. Noworodek od najmłodszych lat ćwiczy motorykę dużą poprzez np. raczkowanie czy wspinanie się np. po przeszkodach. Co ważne dziecko, które nie wykazuje problemów z dużą motoryką bardzo dobrze radzi sobie w obszarze motoryki małej. Motoryka duża także stymuluje prawidłowy rozwój mowy. Trzeba podkreślić to, żeby dziecko nauczyło się mówić, powinno pierw nauczyć się naśladować ruchy aparatu artykulacyjnego, za co odpowiada prawidłowy rozwój ruchowy. Trzeba pamiętać o tym, że mowa to nie jedynie ruchy narządów artykulacyjnych, ale to także ruchy całego ciała. Używamy także mimiki, gestów, postawy ciała aby w sposób niewerbalny wyrazić swoje emocje i potrzeby.
Jakie ćwiczenia rozwijają motorykę dużą?
Jazda na rowerze;
Pływanie;
Bieganie;
Skakanie na skakance;
Jazda na hulajnodze;
Jazda na rolkach;
Poranna gimnastyka;
Gra w piłkę;
Zabawy i gdy zręcznościowe;
Taniec;
Gry sportowe;
Wspinanie się;
Chodzenie po schodach;
Zabawy równoważne.
O autorze:
Magdalena Bronkowska - logopeda dla dzieci i młodzieży, trener Biofeedback Verim
Comments